Program
Štvrtok, 14.11. 2019
8,30 – 16,00 Prezentácia – vestibul FPV UMB
Dopoludňajší blok – učebňa. č. 335
10,00 – 10,30 Otvorenie, príhovory
10,30 – 10,45 P. Urban: Július Vachold – spomienka na vzácneho človeka
10,45 – 11,15 Plenárna prednáška – J. Kadlečík., T. Thompson & I. Koubek: Ekologická konektivita v centre záujmu
Moderuje: J. Kadlečík
11,15 – 11,30 J. Černecký, V. Ďuricová & R. Kanka: Prínos siete chránených území z hľadiska migračných koridorov a obmedzení na Slovensku
11,30 – 11,45 A. Saxa & J. Černecký: Monitoring a reporting cicavcov európskeho významu na Slovensku
11,45 – 12,00 P. Urban, M. Ambros, J. Černecký & M. Uhrin.: Červený zoznam cicavcov Slovenska
12,00 – 12,15 J. Obuch: Náčrt zmien v zastúpení drobných cicavcov na Slovensku
12,15 – 12,30 Diskusia
12,30 – 14,00 Obed
Popoludňajší blok – moderuje: P. Benda - učebňa č. 335
14,00 – 14,15 M. Stanko, A. Csanády & L. Mošanský: Súčasný stav poznatkov o ekológii Mus spicilegus na Slovensku
14,15 – 14,30 J. Kamenišťák, I. Baláž, F. Tulis, M. Ševčík, M. Zigová & M. Ambros: Spoločenstvá drobných cicavcov mokradných biotopov juhozápadného Slovenska
14,30 – 14,45 J. Bryja, R. Šumbera, Y. Meheretu& L. A. Lavrenchenko: Anotovaný seznam, taxonomie a rozšíření hlodavců v Etiopii
14,45 – 15,00 J. Bryja, O. Mikula, R. Šumbera, A. Konečný, E. Verheyen & V. Nicolas: Fylogenomika vyřešila mezirodové vztahy u dvou největších savčích radiací v subsaharské Africe (myšovití hlodavci z tribů Arvicanthini a Praomyini)
15,00 – 15,15 V. Kostkan: Bobr evropský v Národním parku Podyjí. Tak trochu jiné bobří biotopy, než jsme zvyklí
15,15 – 15,30 E. Hapl, M. Šara, D. Lobová, A. Boroš & M. Chrenková: Súčasný stav rozšírenia sysľa pasienkového (Spermophilus citellus) na Slovensku
15,30 – 15,45 M. Chrenková, D. Lobbová & E. Hapl: Súčasná starostlivosť o sysľa pasienkového na Slovensku – výsledky projektu Interreg SK-CZ „Sysle pre krajinu, krajina pre sysle“
15,45 – 16,00 M. Danilák: Vplyv sysľa pasienkového (Spermophilus citellus) na vegetáciu
16,00 – 16,15 Diskusia
16,15 – 16,45 Prestávka na kávu + prehliadka posterov + prehliadka výstavy „100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku“
Moderuje: M. Uhrin
16,45 – 17,00 M. Rajský, M. Chrenková, Z. Formelová, Z. Mlyneková, M. Polačiková & M. Vodňanský: Výživná hodnota prirodzenej potravy bylinožravcov v lesných ekosystémoch
17,00 – 17,15 S. Bystriansky: Los európsky a biodiverzita SR
17,15 – 17,30 A. Hartlová & M. Žmolil: Rozdíly ve vnímání některých druhů savců středoškoláky
17,30 – 17,45 D. Lobbová, G. Nusová & M. Ceľuch: Rehabilitácia netopierov a odborné poradenstvo
17.45 –18,00 Diskusia
19,00 – 23,00 Raut – učebne č. 352, 353 a chodba
Piatok, 15.11. 2019 - Učebňa č. 313
9,00 – 9,30 Plenárna prednáška – J. Andreska: Ochrana vlka v bývalém Československu
9,30 – 10,00 Plenárna prednáška – N. Guimarães, F. Álvares & P. Urban: Wolves and humans: disentangling conflicts in Slovakia
Moderuje: A. Lešová
10,00 – 10,15 M. Kalaš: Mortalita medveďa hnedého (Ursus arctos) a škody ním spôsobené na Slovensku v rokoch 2014 – 2018
10,15 – 10,30 J. Kubala, D. Ćirović, M. Duľa, M. Kutal, R.W. Mysłajek, S. Nowak, M. Pop, M. Shkvyria, T. Sin, L. Szemethy & D. Zlatanova: Ochrana a manažment rysa ostrovida (Lynx lynx) v Karpatoch a Európe
10,30 – 10,45 J. Kubala, B. Tám, P. Klinga, T. Iľko, B. Machciník, M. Krajči, J. Brndiar, R. Kropil & P. Smolko: Medzinárodný manažment rysa ostrovida (Lynx lynx) v Slovenských Karpatoch
10,45 – 11,00 B. Turbaková, M. Bojda, P. Drengubiak, M. Duľa, Ľ. Hrdý, M. Kutal, J. Labuda, B. Machciník & J. Krojerová: Ochranářská genetika rysa ostrovida na česko-slovenském pohraničí
11,00 – 11,15 J. Krojerová, B. Turbaková, M. Barančeková & P. Koubek: Využitie múzejného materiálu na analýzu priestorových a časových zmien genetickej variability populácie rysa ostrovida na Slovensku
11,15 – 11,30 Prestávka na kávu
Moderuje: J. Krojerová
11,30 – 11,45 N. Guimarães, F. Álvares, J. Ďurová & P. Urban: Trophic Ecology of Wolves in Central Slovakia
11,45 – 12,00 E. Bošnovičová, J. Brndiar, J. Ďurová, N. Guimarães & V. Vician: Neinvazívne systematické monitorovanie vlčej svorky v Stolický vrchoch
12,00 – 12,15 M. Demko: Hlasová aktivita šakala zlatého (Canis aureus) v Blatnej Polianke
12,15 – 12,30 J. Jarošová, D. Antolová, V. Šnábel, P. Urban, N. Guimarães & M. Miterpáková: Výskyt E. multilocularis u domácich a voľne žijúcich mäsožravcov na Slovensku – stále aktuálna hrozba
12,30 – 12,45 Diskusia
12,45 – 13,00 Vyhodnotenie študentskej súťaže a ukončenie konferencie
13,15 – 14,30 Obed