Študijný odbor "Učiteľstvo akademických predmetov"

Štúdium odboru Učiteľstvo akademických predmetov má na našej fakulte akreditáciu a dlhoročnú tradíciu a mnohí absolventi s aprobáciou chémia sa výborne uplatnili nielen v rezorte školstva ale aj v iných rezortoch. Študovať učiteľstvo chémie je možné v dvoch stupňoch. 1. stupeň, štúdium bakalárske, je 6-semestrové, magisterské štúdium je 4-semestrové. V školskom roku 2015/2016 plánuje fakulta otvoriť nasledujúce kombinácie s chémiou:

Chémia – Biológia
Chémia – Fyzika
Chémia – Geografia
Chémia – Matematika
Chémia – Anglický jazyk
Chémia – Technická výchova
Chémia – Informatika
Chémia – Francúzsky jazyk a literatúra
Chémia – Slovenský jazyk a literatúra

ŠTUDIJNÝ PROGRAM: Učiteľstvo chémie – 1. stupeň VŠ štúdia (Bc.)

Garant študijného programu:

doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD. |
Meno:doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD.
Funkcia v zamestnaní:Dekanka, Vysokoškolská učiteľka
Zaradenie:Docentka
E-Mail:Jarmila.Kmetova@umb.sk
Kancelária:7404
Telefónne číslo:048 446 7404
Štvrtok: 09:00 - 11:00

Profil absolventa

Absolvent prvého stupňa vysokoškolského štúdia (Bc.) v odbore učiteľstvo akademického predmetu Chémia je spôsobilý byť asistentom učiteľa predmetu prislúchajúceho jeho špecializácii na úrovni nižšieho a vyššieho sekundárneho vzdelávania. Ovláda základný obsah chemických disciplín. Je oboznámený s metodológiou obsahu odboru chémia a základmi didaktiky chémie. Ovláda základné zručnosti chemickej experimentálnej práce, prácu s chemickými látkami vzhľadom na ochranu životného prostredia a bezpečnosť pri práci.

ŠTUDIJNÝ PROGRAM: Učiteľstvo chémie – 2. stupeň VŠ štúdia (Mgr.)

Garanti študijného programu:

doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD. |
Meno:doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD.
Funkcia v zamestnaní:Dekanka, Vysokoškolská učiteľka
Zaradenie:Docentka
E-Mail:Jarmila.Kmetova@umb.sk
Kancelária:7404
Telefónne číslo:048 446 7404
Štvrtok: 09:00 - 11:00
doc. RNDr. Miroslav Medveď, PhD. |
Meno:doc. RNDr. Miroslav Medveď, PhD.
Funkcia v zamestnaní:Vysokoškolský učiteľ
Zaradenie:Docent
E-Mail:Miroslav.Medved@umb.sk
Kancelária:F207
Telefónne číslo:048 446 7207
Utorok: 09:00 - 11:00

Profil absolventa

Absolvent druhého stupňa vysokoškolského štúdia (Mgr.) v odbore učiteľstvo akademického predmetu Chémia je spôsobilý byť učiteľom prislúchajúcim jeho špecializácii na úrovni nižšieho a vyššieho sekundárneho vzdelávania, ako aj vysokých škôl. Ovláda základný obsah chemických disciplín. Je oboznámený s metodológiou obsahu odboru chémia a didaktika chémie. Dokáže projektovať didaktické zámery chemických vedných disciplín a účely špecializácie. Je schopný participovať na vývoji a príprave metodických materiálov pre výučbu chémie.
Okrem povinných predmetov majú študenti možnosť výberu povinne voliteľných a výberových predmetov ako zo spoločného základu odboru učiteľstva akademických predmetov tak aj ďalších prírodovedných akademických predmetov. Pedagogickú spôsobilosť získavajú študenti v rámci predmetov pedagogicko-psychologickej povahy absolvovanej v spoločnom základe, na didaktických disciplínách predmetu, náčuvovej, priebežnej a súvislej pedagogickej praxi.

Študijný poradca:

doc. RNDr. Marek Skoršepa, PhD. |
Meno:doc. RNDr. Marek Skoršepa, PhD.
Funkcia v zamestnaní:Prodekan, Vysokoškolský učiteľ, Študijný poradca pre učiteľstvo chémie
Zaradenie:Docent
E-Mail:Marek.Skorsepa@umb.sk