Katedra chémie
Kde nás nájdete
Tajovského 40
974 01 Banská Bystrica
Profil katedry
Vysokoškolská chémia reprezentovaná Katedrou chémie existuje v Banskej Bystrici už takmer 70 rokov. V roku 1954 vznikla Vyššia pedagogická škola, ktorá pripravovala budúcich učiteľov chémie. V priebehu nasledujúcich rokov došlo k mnohým reorganizáciám, presunom, zmenám vybavenia či systémov financovania. Pôvodný cieľ našich pedagógov sa však nezmenil, snažíme sa pripravovať kvalitných vysokoškolsky vzdelaných chemikov pre potreby praxe.
Katedra chémie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici má akreditované štúdiá predmetu chémia v odbore Učiteľstvo akademických predmetov a tiež neučiteľský študijný program Forenzná a kriminalistická chémia (Bc.) v odbore chémia. Katedra chémie umožňuje rigorózne pokračovanie z teórie vyučovania chémie (PaedDr.).
Vedecko-výskumná činnosť katedry sa realizuje vo viacerých oblastiach:
aplikovaná analytická chémia
- vývoj a validácia analytických metód z oblasti forenznej a kriminalistickej chémie,
- chemická analýza a monitoring zložiek životného prostredia.
organická chémia
- mechanochemické syntézy,
- nové metódy prípravy fluorovaných zlúčenín.
teoretická a výpočtová chémia
- molekulové modelovanie a kvantovo-chemické výpočty v oblasti fotochémie, nelineárnych optických vlastností a relativistické efekty.
teória vyučovania chémie
- počítačom podporované experimentovanie (Microcomputer-Based Laboratory, MBL),
- pedagogicko-psychologické aspekty motivácie a stratégií učenia sa chémie,
- vzdelávanie mimo školy (Out-of-School Learning).
V rámci vedeckovýskumnej činnosti Katedra chémie spolupracuje s viacerými vysokými školami doma i v zahraničí. Z domácich je to predovšetkým PriF UK v Bratislave, Fakulta ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, PrF UPJŠ v Košiciach, PdF TU v Trnave, FHPV PU v Prešove. V zahraničí sú to skupiny na PrF KU v Prahe; PrF OU v Ostrave; FUNDP v Namure v Belgicku, CEISAM v Nantes vo Francúzku; Wrocław University of Science and Technology v Poľsku, National Hellenic Research Centre, Atény, Grécko; GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung v Nemecku; Hacettepe University v Turecku; Universidad de Barcelona v Španielsku a University of Helsinki vo Finsku.
Členovia katedry sa v posledných rokoch podieľali na riešení viacerých projektoch financovaných z domácich (KEGA, VEGA, APVV, výskumné úlohy v kooperácii so Štátnym pedagogickým ústavom v Bratislave) a zahraničných zdrojov. Bilaterálne sme spolupracovali na projektoch so skupinami z Francúzska, Poľska, Česka, Španielska, Turecka, Fínska, Nemecka, Srbska a Rakúska; resp. participovali na multilaterálnych projektoch typu COST (CODECS a MOLIM) a COPERNICUS, COMENIUS (COMBLAB) a ERASMUS+ (DOSLECTEP, HomeLab).