Copernicus v geografickom vzdelávaní
Nový projekt: Copernicus v geografickom vzdelávaní
Metodické materiály na popularizáciu využitia satelitných snímok na stredných školách
Satelitné snímky dnes patria medzi najcennejšie zdroje informácií o krajine, pričom ich význam a využitie neustále rastie. V Európe zohráva kľúčovú úlohu program Copernicus, ktorý poskytuje voľne dostupné dáta zo satelitov Sentinel. Tieto snímky prinášajú cenné poznatky o javoch, ako sú zemetrasenia, zmeny teploty povrchu, odlesňovanie, vlhkosť a priepustnosť pôdy, rozloha snehovej pokrývky či znečistenie ovzdušia. Využívajú sa naprieč vedou, hospodárstvom i vzdelávaním. Na Slovensku však ich potenciál v školách ostáva nevyužitý, najmä pre nedostatok kvalitných didaktických materiálov. Tento projekt si kladie za cieľ túto medzeru vyplniť a učiteľom stredných škôl ponúknuť pútavé a moderné materiály, ktoré otvoria žiakom dvere do sveta dynamicky sa meniacej krajiny.
Copernicus Academy je vzdelávacia platforma Európskej komisie, ktorej cieľom je propagácia a efektívne využívanie produktov programu Copernicus. Je to informačný hub, ktorý spája univerzity, výskumné pracoviská, súkromné aj neziskové organizácie a umožňuje kolaboratívny výskum, spoločné prednášky, semináre, stáže a pod. Taktiež poskytuje najnovšie vzdelávacie materiály, ktoré zvyšujú nielen informovanosť na poli špičkových satelitných dát programu Copernicus, ale otvárajú aj nové možnosti projektovej spolupráce. V súčasnosti je v platforme zapojených 197 inštitúcií z 42 krajín sveta.
V rámci Slovenska sme sa k tejto iniciatíve pripojili ako druhí v poradí. Členstvo v Copernicus Academy využijeme na rôzne výskumné projekty a skvalitnenie prípravy našich študentov pre prax v oblasti kartografie, geoinformatiky a DPZ.
Viac informácií o programe nájdete na copernicus.eu