Francúzsko

Študentský pobyt v zahraničí, ktorý som vďaka európskemu programu Erasmus+ mohol absolvovať, mi dal do života veľa užitočných skúseností.

V prvom rade sa človek veľmi rýchlo naučí spoliehať sám na seba. Keď prídete do krajiny, uvedomíte si, že ste uprostred ničoho, nepoznáte nič a nikoho. Princíp je jednoduchý: zariaď to alebo nechaj tak. Nemáte sa na koho vyhovoriť. V škole treba vybaviť milión papierovačiek a ste na to úplne sami. A ak nebývate na intráku, ale na súkromnom priváte, je to ešte intenzívnejšie. Nie je to však nič, čo by človek po krátkom „oklepaní“ nezvládol.

Postupom času príde tá priateľskejšia stránka veci, človek začne objavovať nové mesto, navštevovať rôzne zákutia, spoznávať nových ľudí. Zoznamovať sa s novou kultúrou. V mojom prípade, vo Francúzsku, dostane takých kultúr ako na dlani minimálne päť... a z každej si niečo odnesiete, každá vám otvorí oči o niečo viac.

Netreba však zabudnúť na ten hlavný dôvod, prečo tam sme. Myslím si, že obtiažnosť štúdia v zahraničí závisí od hostiteľskej univerzity, od krajiny, od jazyka a Vašej schopnosti komunikovať a prispôsobiť sa, taktiež od učiteľov a tak ďalej, všetci to poznáme. Ja som bol vo Francúzsku zo začiatku zaskočený relatívne veľkým množstvom hodín, rôznych úloh a cvičení. Časom som si ale zvykol na ten rytmus a dalo sa to v pohodičke zvládnuť. Napríklad veľký dôraz tam kladú na spoluprácu (ani si nepamätám na nejakú prácu, seminárku, projekt, ktoré by som robil sám), všetko (okrem skúšok) sa robí v skupinke, takže ak si nájdete spriaznenú dušu, všetko ide bez problémov... a vlastne aj čas v škole Vám rýchlo ubehne. Ja, ako študent geológie, som najvďačnejší asi za terénne cvičenia, ktoré sme mali. Naučili sme sa pracovať ako skupina, videli sme kus krajiny, navštívili sme veľa zaujímavých miest a ja, keďže som dobrodružný človek, som si to užil naozaj naplno.

Juraj Butek, Aplikovaná geológia

Terénne cvičenia v Central massif 

Terénne cvičenia v Massif Central                                    Na skale v Massif Central

 

Najvyšší vrch v okolí Toulouse (225 m n. m.)                     Centrálne Pyreneje v apríli (Peyragudes 2 300 m n. m.) 

      

Prírodná rezervácia Néouvielle (Pyreneje)             Biarritz (letovisko na pobreží Atlantického oceána)