Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Metódy hodnotenia udržateľnosti a optimalizácie poľnohospodárskych produkčných systémov: spojenie teórie energetických a materiálových tokov

Informácie o projekte

Zadávateľ:

Agentúra na podporu výskumu a vývoja

Koordinujúca organizácia:

Fakulta prírodných vied UMB

Čínska poľnohospodárska univerzita, Peking

Číslo projektu:APVV SK-CN-2015-0004
Doba riešenia projektu:1. Január 2016 - 31. December 2017
Vedúci projektu FPV:Ing. Radoslava Kanianska, CSc.
Spoluriešitelia:

prof. RNDr. Peter Andráš, CSc.
Ing. Marek Drímal, PhD.
prof. RNDr. Ján Spišiak, CSc.
RNDr. Jana Jaďuďová, PhD.

Zahraničný projekt:áno

Čínsky zodpovedný riešiteľ:
doc. Dong Tian, PhD.

Slovenská spoluriešiteľská organizácia:
Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav trávnych porastov  a horského poľnohospodárstva:  Ing. Miriam Kizeková, PhD., Ing. Jozef Čunderlík, PhD.

Ciele projektu

Hlavným cieľom projektu je podporiť bilaterálnu spoluprácu a výskum v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia s dôrazom na hodnotenie udržateľnosti poľnohospodárstva. Hlavným nástrojom hodnotenia efektívneho využívania energie a materiálov v produkčných systémoch bude „emergy“ analýza a analýza materiálových tokov poľnohospodárskej biomasy. Čiastkové ciele projektu sú:

• Výmena a zdieľanie vedomostí, vedeckých metód a skúseností medzi čínskymi a slovenskými vedcami, s cieľom lepšieho pochopenia problematiky v oblasti environmentálnych a ekonomických analýz a hodnotení, najmä z pohľadu udržateľnosti, materiálových a energetických tokov.
  • Pochopenie a porovnanie produkčných systémov, systémov spotreby materiálov a energie, ako aj hlavných faktorov ovplyvňujúcich udržateľnosť poľnohospodárstva v Číne a na Slovensku, a tak prispieť k preskúmaniu udržateľného spôsobu využívania poľnohospodárskej produkcie.
  • Posilniť transfér znalostí a medzinárodnú vedeckú reputáciu Číny a Slovenska, zviditeľniť obidve krajiny pri spoločnom riešení problematiky udržateľnosti zameranej na porovnanie materiálovej a „emergy“ analýzy rôznych poľnohospodárskych produkčných systémov.

• Vytvoriť sieť čínskych a slovenských expertov a tak zabezpečiť stálu výmenu technických, vedeckých a obchodných informácií o hodnotení udržateľnosti poľnohospodárstva a životného prostredia.