18. ročníka Európskej noci vedy sa zúčastnila katedra geografie a geológie, katedra chémie, katedra informatiky a katedra biológie a environmentálnych štúdií FPV UMB.
Prednášajúci: RNDr. Martina Škodová, PhD., doc. PaedDr. Bohuslava Hrončeková Gregorová, PhD., Mgr. Lenka Balážovičová, PhD.
Program: V Banskej Bystrici (Europa SC)
Oblasť výskumu: Prírodné vedy
Vedecký stánok: Región ako príklad komplexného systému
Anotácia: Komplexita je jedným z najvýznamnejších atribútov nášho sveta. Prevažná časť zemských systémov má povahu komplexných systémov. Ako najtypickejší príklad možno uviesť sídla a regióny. Práve regióny sú predmetom výskumu geografie. V našom geografickom stánku Vás virtuálne prevedieme rôznymi regiónmi sveta. Iba s nami môžete navštíviť púšte v Afrike, jazerá v Alpách, národné parky v Amerike alebo najvyššiu budovu na svete, ktorá sa nachádza v Ázii. A možno sa spolu pozrieme aj do vesmíru!
Prednášajúci: doc. RNDr. Zuzana Melichová, PhD., RNDr. Matej Šuránek
Program: V Banskej Bystrici (Europa SC)
Oblasť výskumu: Prírodné vedy
Vedecký stánok: Elektrochémia okolo nás
Anotácia: Elektrochémia v sebe spája poznatky z fyziky a chémie, zameriava sa na interakcie medzi elektrickou energiou a chemickými reakciami. V bežnom živote sa s dôsledkami elektrochémie stretáme doslova na každom kroku: veď kto by nepoznal batérie do ľubovoľného elektrického prístroja (fotoaparáty, mobilné telefóny, hračky, ...), koróziu rôznych predmetov, zmeny pH, zmeny vodivosti a pod. Jednoduchými experimentami ukážeme ako „funguje“ statická elektrina, čo všetko sa dá urobiť s obyčajnou batériou, zhotovíme batériu nielen z citróna, elektrolýzou vody pripravíme traskavú zmes a dokonca budeme elektrinou aj kresliť. A všetky experimenty si budete môcť vyskúšať spolu s nami.
Prednášajúci: doc. Ing. Jarmila Škrinárová, PhD., Mgr. Michal Vagač, PhD., doc. PaedDr. Patrik Voštinár, PhD., RNDr. Miroslav Melicherčík, PhD., Mgr. Rudolf Kubík
Program: V Banskej Bystrici (Europa SC)
Oblasť výskumu: Informatika
Vedecký stánok: S nami, informatikmi je to komplexné...
Anotácia: V rámci nášho stánku predstavíme viaceré aktivity pre rôzne vekové kategórie. Vyskúšať si budú môcť napr. virtuálnu realitu, LEGO robotov pre robotickú súťaž FLL (UMB bude opäť po rokoch organizovať regionálne kolo FLL), LEGO robotov pre robotickú súťaž WRO...
Prednášajúci: prof. RNDr. Peter Bitušík, CSc., Ing. Katarína Trnková, PhD., Mgr. Tímea Chamutiová, PhD., Mgr. Veronika Slobodníková
Program: OC MAX Poprad
Oblasť výskumu: Paleoekológia
Vedecký stánok: Čítame históriu z jazerného bahna (stánok č. 14)
Anotácia: Horské jazerá, ktoré sa nachádzajú nad hornou hranicou lesa (tzv. alpínske jazerá), vďaka extrémnym podmienkam, ktorým sú vystavené, reagujú oveľa rýchlejšie na zmeny prostredia než jazerá v nižších polohách. Dokonca aj vplyvy malého rozsahu môžu významne ovplyvniť fyzikálno-chemické vlastnosti vody a vyvolať štrukturálne zmeny v spoločenstvách vodných organizmov. Preto sú alpínske jazerá považované za indikátory globálnych zmien prostredia a slúžia nám, obrazne povedané, ako „oči“, ktorými môžeme tieto zmeny vidieť v rôznych časových a priestorových súvislostiach. Okrem toho, sedimenty na dne alpínskych jazier môžu potenciálne archivovať záznam o zmenách v atmosfére, povodí i v samotnom jazere prebiehajúcich od konca poslednej doby ľadovej až do dnešných dní, teda za posledných 15 000 rokov. Chceme predstaviť paleolimnológiu ako relatívne mladú multidisciplinárnu vedu, ktorá využíva fyzikálne, chemické a biologické informácie (tzv. proxy, resp. zástupné údaje) uložené v sedimentoch na rekonštruovanie dávnych environmentálnych podmienok. Ukážeme Vám, ako využívame biologické proxy, teda všetky organizmy, ktoré zanechávajú v sedimentoch identifikovateľné zvyšky (najmä pele, rozsievky, perloočky, pakomáre) na rekonštrukciu historického vývoja alpínskych jazier, ich povodí, ale aj rozsiahlejších oblastí na území Západných (Tatry) a Východných (Ukrajina, Rumunsko) Karpát.