Umelá inteligencia (AI) nezvratne mení svet vzdelávania. Ako na tieto výzvy reagovať, kde hľadať rovnováhu medzi technologickým pokrokom a kritickým myslením a aká je nová rola učiteľa v ére digitálnej transformácie? To boli hlavné témy tohtoročnej konferencie Aricoma EduHub 2026, ktorá sa konala začiatkom júna pod názvom „Školstvo v ére AI“.
Na podujatí s celospoločenským významom mala zastúpenie aj naša fakulta. Ako pozvaná prednášajúca a diskutujúca expertka v panelovej diskusii vystúpila doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD., MBA, univ. prof.
Vo svojom bloku a následnej panelovej diskusii sa doc. Kmeťová venovala kľúčovým aspektom integrácie AI do pedagogického procesu. Otvorila pálčivé otázky týkajúce sa rizík, ktoré so sebou nekritické využívanie technológií prináša – predovšetkým hrozbu kognitívneho úpadku u žiakov, stratu hlbokého pochopenia učiva či úpadok kreativity.
„Podvádzanie je viditeľný, ale povrchný problém. Skutočné nebezpečenstvo je nepozorovateľný úpadok myslenia,“ zaznelo na konferencii ako silný apel na to, že cieľom moderného školstva nesmie byť len boj proti chatbotom, ale ochrana samotnej schopnosti študentov samostatne analyzovať a syntetizovať informácie.
Naša fakulta nielen drží krok s najmodernejšími trendmi, ale aktívne formuje odbornú diskusiu o budúcnosti vzdelávania na Slovensku. Docentke Kmeťovej ďakujeme za skvelú reprezentáciu a inšpiratívne podnety, ktoré prenáša aj do našej každodennej akademickej praxe.

