Fakulta Prírodných vied UMB


Letná škola projektu AdvTech_AirPollution

Piati študenti Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa v dňoch 5. – 9. septembra 2022 zúčastnili na medzinárodnej letnej škole v Craiove (Rumunsko) organizovanej v rámci projektu Uplatňovanie niektorých pokročilých technológií vo výučbe a výskume v súvislosti so skúmaním znečistenia ovzdušia. Študenti z FPV UMB spolu so študentmi z Turecka, Bulharska a Rumunska sa počas letnej školy naučili, ako navrhnúť a zostrojiť senzor na meranie dát a ako sa využívajú mikrokontroléry na monitorovanie kvality ovzdušia.

Účastníci letnej školy navštívili regionálne meteorologické centrum Oltenia, kde mali možnosť vidieť senzory v akcii, a výskumný hub Incesa, ktorý je jedným z najväčších rumunských organizátorov aplikovaného výskumu. Naučili sa, ako senzory zhotoviť, naprogramovať a zapojiť do medzinárodnej siete. Študenti sa tiež zoznámili so spôsobmi získavania a spracovania dát z týchto senzorov. Diskutovali o internete vecí, strojovom učení a algoritmoch umelej inteligencie. A v neposlednom rade sa zoznámili s rumunskou kultúrou. Senzory vyrobené v Craiove poputujú do Turecka, Bulharska a na Slovensko a stanú sa súčasťou nezávislej medzinárodnej siete senzorov.

Zakladateľ rumunského úspešného inovatívneho start-up-u (Magnasci SRL), Radu Moțișan, sa s účastníkmi letnej školy podelil so svojimi podnikateľskými skúsenosťami a expertízou na poli senzorov, čím prinesol pridanú hodnotu k rozvoju zručností študentov v oblasti prírodných vied, technológií, inžinierstva a matematiky. Ďalší pozvaní hostia, ktorí sa na letnej škole zúčastnili, sú expertmi na ekonómiu, problematiku klimatických zmien a bankovníctvo a budú s účastníkmi zdieľať svoje skúsenosti s prácou s veľkými dátami a rozvojom spoločností zameraných na inovácie a kryptomeny.

Súčasťou programu letnej školy je aj súťaž “Sensor vision, 2050”, v ktorej majú účastníci možnosť získať pekné ceny. Spomínaný projekt AdVTech_AirPollution je koordinovaný Univerzitou v Craiove a popri Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici jeho partnerstvo tvorí ešte Adana Alparslan Türkeş Science and Technology University (Turecko) a University of Plovdiv (Bulharsko).

Hlavným cieľom tohto projektu je rozvíjať kompetencie študentov a akademických zamestnancov vo využívaní pokročilých technológií pri spracovaní informácií, ktoré poskytujú veľké dáta. Projekt realizovaný od 1. februára 2022 do 31. januára 2024 umožní výmenu skúseností a dobrej praxe medzi zúčastnenými fakultami v oblasti nových metód vyučovania a učenia sa, ktoré budú používané v období po pandémii. Projekt získal podporu v rámci programu Európskej únie Erasmus+ vo výške 254 056 eur.

Vysielanie si môžete pozrieť TU.


Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela