Cenu M. R. Štefánika za najväčší prínos v oblasti bilaterálnej slovensko-francúzskej spolupráce v roku 2023 získal výskumný tím pod vedením doc. Miroslava Medveďa z Katedry chémie FPV UMB v Banskej Bystrici za výsledky získané v rámci APVV projektu s názvom „Nová generácia molekulových fotoprepínačov pracujúcich v oblasti viditeľného svetla na báze iminotioindoxylu" (projekt č. SK-FR-19-0002).
Molekulové fotoprepínače sú systémy, ktoré sa môžu vratne transformovať medzi dvoma štruktúrnymi formami (izomérmi) vplyvom elektromagnetického žiarenia. To umožňuje jednoducho a nedeštruktívne opakovane meniť chemické a fyzikálne vlastnosti látok, čo našlo široké uplatnenie v medicíne, farmakológii, či optoelektronike. Napriek pomerne veľkej rôznorodosti fotoprepínacích systémov existuje iba málo prepínačov, ktoré by boli vhodné pre biologické aplikácie, t.j. boli by rozpustné vo vode, účinne sa prepínali vo viditeľnej oblasti spektra a zároveň mali výrazne odlišné absorpčné maximá pre svoje izoméry.
Počítačoví chemici z katedry chémie (doc. M. Medveď, doc. Š. Budzák a Dr. T. Hrivnák) už niekoľko rokov v tejto oblasti spolupracujú s teoretickou skupinou prof. Jacquemina a prof. Laurent z Univerzity v Nantes, a to aj formou bilaterálnych APVV SK-FR projektov. Vďaka tejto spolupráci nadviazali kontakty aj so špičkovými experimentálnymi partnermi vrátane skupiny nositeľa Nobelovej ceny za chémiu (2016) prof. B. L. Feringu, čo viedlo okrem iného k objavu novej triedy fotoprepínačov založenej na iminotioindoxylovom (ITI) skelete. Tieto pracujú vo viditeľnej oblasti spektra a vykazujú pozoruhodnú separáciu absorpčných maxím (viac než 100 nm) medzi izomérmi [Nat. Commun. 10 (2019) 2390]. Cieľom oceneného projektu bolo preskúmať reakčný mechanizmus fotoprepínania ITI systémov, ako aj iných fotochrómnych látok s vysokým aplikačným potenciálom v oblasti fotofarmakológie, biomedicíny, či materiálových vied. Výsledkom projektu boli 4 práce publikované vo významných vedeckých časopisoch (Angew. Chem. Int. Ed. 2020, Chem. Sci. 2021, Chem. Eur. J. 2022, J. Am. Chem. Soc. 2023) indexovaných v Current Contents.
Cenu M. R. Štefánika udeľuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Veľvyslanectvo Francúzskej republiky v Slovenskej republike v spolupráci s Agentúrou na podporu výskumu a vývoja. Poslaním tohto ocenenia je (i) zvyšovať záujem slovenskej komunity výskumu a vývoja o riešenie spoločných bilaterálnych zámerov slovensko-francúzskej vedecko-technickej spolupráce, (ii) motivovať mladú generáciu o koncepčnú a systematickú prácu vo výskume a vývoji, a (iii) upriamiť pozornosť médií a verejnosti na problematiku vedy a techniky.