Ako sa študuje na FPV UMB

Stručná informácie, čo mi prinesie štúdium na FPV UMB

ŠTÚDIUM NA FPV UMB,
ORGANIZÁCIA A PRIEBEH ŠTÚDIA

Krátka ukážka toho, čo môžeš počas štúdia u nás vidieť a zažiť :)

Organizácia štúdia vychádza z kreditového systému riadenia a hodnotenia štúdia v rámci ECTS. Vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore sa získava úspešným štúdiom akreditovaných študijných programov v bakalárskom (dĺžka trvania 3 roky), magisterskom (dĺžka trvania 2 roky) a doktorandskom (dĺžka trvania 3, 4 resp. 5 rokov) stupni štúdia. Študijné programy sa podľa ponuky fakulty uskutočňujú v dennej alebo externej forme štúdia prezenčnou alebo kombinovanou metódou.

FPV UMB sa profiluje ako vzdelávacia inštitúcia pripravujúca budúcich učiteľov ako i odborníkov pre nepedagogickú prax. Fakulta so svojím pestrým odborným prírodovedným a environmentálnym zameraním je jedinečnou v stredoslovenskom regióne. Pre vynikajúcich študentov sa uskutočňujú výmenné študijné pobyty v zahraničí, mobility v rámci programu Erasmus (napr. Universidad de Murcia v Španielsku, Oulu University of Applied Sciences vo Fínsku, Friedrich Schiller University of Jena v Nemecku a i.).

Štúdium učiteľstva sa uskutočňuje spravidla v dvoch aprobačných predmetoch s výnimkou študijného program učiteľstvo praktickej prípravy. Pre učiteľov, ktorí si chcú rozšíriť svoj odbor o ďalší aprobačný predmet, fakulta v rámci platnej legislatívy ďalšieho vzdelávania organizuje rozširujúce štúdium v externej forme. Učitelia sú pripravovaní pre druhý stupeň ZŠ, gymnáziá a ostatné stredné školy. Ich odbornú spôsobilosť garantuje odborná úroveň katedier. Pedagogickú spôsobilosť získavajú v rámci pedagogicko-psychologickej prípravy absolvovanej v rámci spoločného základu, na didaktických odborných predmetoch, náčuvovej, priebežnej a súvislej pedagogickej praxe.

V neučiteľských študijných programoch environmentálna biológia (bc | mgr | phd)geopotenciál regiónov (bc), matematika (bc), matematika v analýze dát a vo financiách (mgr), aplikovaná informatika a vývoj softvéru (bc), aplikovaná informatika (mgr), aplikované geovedy (mgr)forenzná a kriminalistická chémia (bc) pripravuje odborníkov pre prax.

Doktorandské študijné programy: matematická analýza, environmentálna biológia a geochémia sa zameriavajú na získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v danom študijnom odbore.

Bližšie informácie o ponúkaných študijných programoch:

» Bakalárske štúdium «
» Magisterské štúdium «
» Doktorandské štúdium «

V prípade všeobecných otázok týkajúcich sa štúdia je prvým kontaktným miestom Oddelenie pre pedagogickú činnosť.

» Oddelenie pre pedagogickú činnosť «

Štúdium všetkých študijných programov sa uskutočňuje v budovách FPV UMB v Banskej Bystrici. Materiálno – technické zabezpečenie vyučovania v plnej miere zodpovedá danému stupňu a zameraniu študijného programu, ktorý získal platnú akreditáciu. Na vyučovanie sa využívajú posluchárne na prednáškovú činnosť, špecializované učebne na experimentálnu výučbu v oblasti informatiky, techniky a technológií, chémie, fyziky, biológie, počítačové učebne, učebňa geografických informačných systémov, zbierky a knižnice katedier. V budove sídli univerzitná knižnica ktorej súčasťou sú študovne odborných časopisov a ostatných periodík s audiovizuálnym vybavením a prístupom k elektronickému knižničnému systému a internetu. Prístup k internetu je zabezpečený (okrem špecializovaných učební) aj vo voľných priestoroch fakulty.