2022.18.2.4-13

Imrich Sládek
DIDACTIC APPLICATION OF GEOLOGICAL KNOWLEDGE ABOUT THE BRATISLAVA'S SURROUNDINGS AS AN EXAMPLE OF THE TEACHING LITHOGEOGRAPHY

DOI: https://doi.org/10.24040/GR.2022.18.2.4-13

CITATION: Sládek, I. 2022. DIDAKTICKÁ APLIKÁCIA GEOLOGICKÝCH POZNATKOV O OKOLÍ BRATISLAVY AKO PRÍKLAD VÝUČBY LITOGEOGRAFIE. Geografická Revue. [online]. Banská Bystrica, 2022, 18 (2), 4-13 [cit. 2023-7-18]. Dostupné na: https://doi.org/10.24040/GR.2022.18.2.4-13

Abstract:

In Slovakia, the unflattering situation in the teaching of geology at primary and secondary schools has persisted for a long time. A direct consequence of this situation is the lack of knowledge in the field of inanimate nature among broad sections of the population. For this reason, it is necessary to popularize inanimate nature and thus increase geological and lithogeographical awareness among the inhabitants of our country. One of the ways can be a didactically acceptable processing of geological knowledge, since the sources of geological information are often difficult to understand for the public without a geological education. The main goal of this contribution is to present a simplified geological map of the surroundings of Bratislava including both the Slovak and Austrian parts with a common legend that will be comprehensible even to the lay public. The simplified geological map created by us contains 18 geological units including anthropogenic sediments. It is also possible to show important geological sites. For better visibility, the map was loaded onto a digital model of the relief and then a 3D visualization was created, which can be placed, e.g. to the website. With the help of this visualization, it is possible to e.g. demonstrate the transgression of the sea in past geological times.

KeywordsDidactics of Geology, geological evolution, geological structure, lithogeography, Bratislava

TEXT NA STIAHNUTIE